Světlem poháněné nanokrystaly z fosforečnanu stříbrného ničí bakterie

Španělští vědci vyvinuli nanokrystal aktivovaný světlem, který dokáže likvidovat i jinak velmi odolné bakterie. 

24.04.2024 - Stanislav Mihulka



Rezistentní bakterie, které odolávají většině, ne-li všem antibiotikům, představují stále větší hrozbu. Výzkumné týmy se s nimi snaží držet krok a vymýšlejí nové typy léčby, které by nám mohly pomoci. Neléčené bakteriální infekce totiž mívají v řadě případů neradostné vyhlídky. 

Tým katalánského Institutu chemického výzkumu v Tarragoně (ICIQ) vyvinul mikromotorky v podobě nepatrných krystalů fosforečnanu stříbrného. Jejich velikost je pouhých pět mikrometrů. Mají čtyři hroty a podobají se legendárním protitankovým „českým ježkům“.

Pohyblivé stříbro

Když jsou tyto mikromotorky vloženy do kapaliny a vystaveny světlu, dochází k jejich postupnému rozpuštění s přispěním fotokatalýzy. Přitom se z nich uvolňuje kyslík, ionty stříbra a volné radikály. Mikromotorky se dají do pohybu a uvolňované stříbro „zaútočí“ na buněčné stěny bakterií. Tím je oslabí a zničí. Výzkum mikromotorků publikoval odborný časopis Advanced Optical Materials.

Katherine Villaová a její kolegové vyšli z toho, že stříbro má notoricky známé antibakteriální účinky. Tím, že udělali ze sloučeniny stříbra mikromotorky, zajistili, že ionty stříbra více rozptýlí a jsou účinnější proti bakteriím. Vědci to ověřili v experimentech s bakteriemi Escherichia coli a Staphylococcus aureus.

 Nanokrystaly svým tvarem připomínají protitankové ježky.(zdroj: ICIQ, CC BY-SA 4.0)

Experimenty potvrdily, že pohyblivé mikromotorky působí proti bakteriím intenzivněji. Když jsou nepohyblivé, jejich účinnost klesá. Působení stříbra přitom ještě zesilují volné radikály, které se rovněž uvolňují. Bonusem je skutečnost, že rozpuštěné stříbro je možné získat filtrací a poté použít znovu.


Další články v sekci