Obrněný transportér Pandur II: Digitální technologie pod pancířem

Kolona vozidel na cestě kdesi v Afghánistánu víří mračna prachu. Náhle zazní výbuch – pod prvním strojem explodovala mina. Zbraňové nástavby ostatních vozidel se rychle otáčejí ve snaze najít nepřítele. Jak by v této situaci obstály naše pandury?

06.12.2016 - Petr Woletz



Elektronika se uplatní nejen při řízení a ovládání vozidla, ale měla by vnést novou kvalitu do jeho operačního použití. Do výbavy Pandurů verze II CZ patří bojový vozidlový informační systém (BVIS), což je součást operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil (OTS VŘ PozS).

Úvodní část: Obrněný transportér Pandur II: Osmikolový hraničář opředený skandály

Digitální technologie pod pancířem

Tyto moderní prostředky přenášejí rozhodovací procesy velitele z papírových dokumentů na dotykové obrazovky přímo na bojišti. Znamenají doslova technologický skok, kterým se uživatelé těchto systémů přibližují k realitě digitálního válčiště.

Z bojového hlediska v tomto informačním systému nejvíce záleží na schopnosti vytvářet společný obraz situace. To znamená, že velitelé, případně další vybraní členové osádky, mají k dispozici plány od nadřízeného včetně mapového zákresu v elektronické podobě. K tomu získávají v reálném čase přehled o poloze ostatních vozidel, terénu a počasí, případně i rozpoznaných silách protivníka.

V neposlední řadě mohou do tohoto společného obrazu situace přispívat také oni svými informacemi. Samotný velitel má při plánování klíčovou roli – ať už se jedná o přípravu přesunů, hodnocení terénu, optickou či rádiovou viditelnost bojových subjektů a jejich zobrazení na mapě nebo teoretické propočty poměrů sil a další. Nelze zapomenout ani na nezbytnou „byrokratickou“ část systémů, která formou různých šablon ulehčuje zpracování dokumentů, zpráv a hlášení.

Obrněný transportér jako stavebnice

Pandur II stojí, podobně jako řada dalších moderních zbraňových systémů, na modulárním řešení. O jeho konečném využití tak de facto rozhoduje budoucí uživatel především volbou vhodné nástavby. Bez přidaných zbraní nebo pouze s lehkou výzbrojí představují Pandury II obrněné transportéry, použitelné v závislosti na dalším vybavení jako zdravotnické, vyprošťovací, spojovací, průzkumné, ženijní, chemické či velitelské vozidlo.

Naopak při lafetaci až 90mm (6×6) nebo dokonce 105mm kanónu (8×8) mohou sloužit i jako protitankový prostředek. Opomenout nelze ani variantu samohybného minometu instalací této zbraně až do ráže 120 mm. Ze všeho nejvíce ovšem zákazníci požadují Pandur II v roli obrněného transportéru a bojového vozidla pěchoty, ve které může nést například automatický kanón až do ráže 30 mm, různé typy kulometů, případně i protitankové řízené střely. Podle velikosti nástavby se pak liší i počet vezeného mužstva od šesti do dvanácti vojáků.

Plusy:
  • Nový stroj s modulární koncepcí
  • Dálkově ovládaná věž bez osádky poskytuje silnou a přesnou palebnou podporu
  • Vysoká přepravní kapacita i dostatečný prostor pro vezenou pěchotu
  • Pokročilé elektronické vybavení zlepšuje už tak dobré jízdní vlastnosti
  • Moderní senzory umožňují pozorování a vedení boje ve ztížených meteorologických podmínkách či v noci
  • Implementace operačně taktického systému velení a řízení přibližuje vozidlo k realitě digitálního bojiště. To by mělo přinést novou kvalitu do bojové aktivity
Mínusy:
  • Vzhledem k malému rozšíření neexistují zkušenosti z operačního nasazení
  • Vysoký profil vozidla viditelný zdaleka
  • Pouze průměrná ochrana proti minám a nástražným systémům
  • Implementace dodatečného pancéřování připravuje vozidlo o obojživelné schopnosti
  • I pěchotní zbraně malé ráže mohou zničit pokročilou elektroniku, čímž prakticky vyřadí vozidlo z boje
  • Vozidlo nedisponuje střílnami na bocích pro vedení palby pěchotními zbraněmi vezené jednotky
  • Aktuální verze málo rozšířená, nelze tudíž využít společné alianční logistické kapacity

Další články v sekci